Porady hydrauliczne:

Porady elektryczne:

Porady malarskie:

Porady stolarskie:

Porady remontowe:

Porady ślusarskie:

Porada Naprawiacza układanie płytek – gresu na balkonie tarasie.

Naprawa balkonu tarasu - układanie glazury gresu i terakoty Warszawa Białołęka Tarchomin. Kolejna porada Naprawiacza dotyczy układania płytek gresu na balkonie tarasie a w szczególności naprawy tarasów i balkonów wskutek niewłaściwego ułożenia bądź uszkodzeń gresu czy glazury Warszawa Tarchomin Białołęka i sposobu naprawy. Nasze tarasy wymagają gruntownej (bądź częściowej) naprawy gdy część płytek ułożonych na nim jest spękana bądź odprysła czy jest luźna. Musimy dokładnie przyjrzeć się naszemu tarasowi - balkonowi pod kątem narośli mchu, traw i innych stałych zabrudzeń, ich występowanie świadczyć może o odspojeniu płytek gresu od podłoża (bądź braku izolacji). Wystarczy postukać po płytkach, płytki które wydają głuchy dźwięk są luźne a po zimie na pewno odpadną i będzie ich dużo więcej niż na jesieni. Taki przegląd gresu należy wykonać w okresie letnim a najlepiej po zimie, gdyż niskie temperatury (mróz) w okresie zimowym powodują że nasz gres odspaja się od podłoża, a wiosną mamy już luźny gres, deszcz i woda penetrują podłoże betonowe (które nasiąka) przez całe lato i jesień. Nadchodzi kolejna zima i niskie temperatury dokonują spustoszenia na naszym balkonie, na wiosnę mamy już większość gresu (płytek) zawieszonego w powietrzu - uniesionego i wszystko jest luźne nie związane z podłożem.


układanie płytek

Rys. 1. Poglądowo balkon po zimie, płytki poluzowane, ślady wilgoci i mchu. Układanie glazury gresu balkon taras naprawa.

Jeśli w porę zauważymy szczeliny w płytkach – fugach (braki w fugach – ubytki) to możemy łatwo i szybko naprawić, ale jeśli nie dbamy o to, to w konsekwencji doprowadzić możemy do poważnych usterek – do odpadania płytek - gresu i podciekania (występowanie plam, pleśni, grzybów) ścian wewnętrznych w lokalu mieszkalnym.

układanie płytek

Rys. 2. Poglądowo poluzowany gres w konsekwencji w mieszkaniu na ścianie pojawił się zaciek, układanie gresu

Ostatnio miałem taki przypadek Pani inwestorka poprosiła o odnowienie lokalu mieszkalnego i usunięcia plam na ścianach przylegających do okna balkonowego. Po analizie okazało się że pierwsze co należy zrobić to naprawić balkon, zerwać gres usunąć resztki kleju, wyrównać ubytki w podłożu, osuszyć powierzchnie i ułożyć od nowa gres na balkonie. Pamiętając o izolacji i uszczelnieniu po naprawie okna balkonowego, gdyż woda przenikała pod płytkami i oknem balkonowym do wnętrza mieszkania powodując nasiąkanie ściany i podłogi. Czego wynikiem były wykwity pleśni na ścianach (brudne plamy).

układanie płytek

Rys. 3. Poglądowo balkon taras pozbawiony obluzowanych płytek gresu i tych które nie trzymały,
ciemne plany wylewka wyrównująca ubytki po zimie, naprawa tarasów i balkonów

Pamiętajmy, woda zawsze płynie tam gdzie jest niżej, nigdy odwrotnie, przy układaniu gresu zachowujemy określone spadki, tak aby w czasie opadów atmosferycznych woda spływała od budynku a nie na budynek. Po ułożeniu gresu na balkonie możemy przystąpić do fugowania, które należy zrobić dokładnie aby nie było szczelin. Należy pamiętać o uszczelnieniu połączeń między płaszczyznami pionowymi i poziomymi (ściana z podłogą) uszczelnienia dokonujemy zawsze silikonem nigdy fugą. Dobrze ułożony gres na balkonie będzie nam służył przez wiele lat.

Pomijam tu kwestie doboru odpowiednich materiałów niezbędnych do ułożenia gresu:
1. Gres przeznaczony na zewnątrz
2. Odpowiedni klej do gresu
3. Właściwa fuga
4. Odpowiedni silikon

Jak i techniki kładzenia płytek gresu, którą dobry fachowiec stosuje przy wykonywaniu prac (naroży, cokołów, obróbek). Użycie nieodpowiednich materiałów może również przyczynić się do zniszczenia naszego gresu na tarasie czy balkonie po pierwszej zimie. Podsumowując układanie płytek czy gresu na balkonie – tarasie jest odpowiedzialną czynnością, błąd popełniony na jakimś etapie może przełożyć się na to, że po zimie nasze płytki będą wyglądały jak w momencie gdy przystępowaliśmy do naprawy naszego tarasu. Dzięki doświadczeniu i wiedzy wiemy jak to zrobić. Wybór należy do Was.